Felsefe

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 3.908 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Felsefe ve bilim arasında nasıl bir ilişki vardır?

Yazı Boyutu:
Felsefe ve bilim arasında nasıl bir ilişki vardır?

Her iki bilgi türü de varlığı anlamaya yönelir. Basmakalıp bilgilerle yetinmez. Felsefe sorularıyla bilime yol gösterir, bilim ise sorulara cevap buldukça felsefenin yeni sorular sormasına neden olur. Her ikisi de eleştirel ve kuşkucu bir bakış açısıyla konularını ele alır. Her ikisi de akılcılığa dayanır. Felsefe bilimin konu, yöntem ve sınıflandırmalarını birer problem olarak görür ki bundan Bilim Felsefesi alanı doğmuştur. Farklılıkları ise:
· Bilim deney metodunu kullanarak tabiat kanunları bulmaya çalışır; oysa felsefe akıl yürütme yoluyla varlığı anlamaya çalışır.
Bilimsel bilgi teknoloji üretir; oysa felsefe bilgisi hiçbir fayda gözetmeden elde edilen bir bilgidir.
Bilimler parçadan yola çıkarak varlığı açıklamaya yönelirler; felsefe tümel bir bilgidir, varlığı bir bütün halinde ele alır.
Bilim varlığın özünden çok olaylar ve olgular arasındaki neden sonuç bağlarıyla ilgilenir ve nasıl? Sorusunu sorar? Felsefe ise varlığın özünü bilmek ister ve buradan yola çıkarak varlığa nedir? Sorusu sorar.
Bilimlerde ilerleme vardır ve ortaya atılan bir iddia ya çürütülür ya da ispatlanır. Felsefede ortaya atılan bir soru kalıcıdır ve hiçbir zaman kesin bir cevaba ulaşılamaz.

Felsefe ve bilim arasında nasıl bir ilişki vardır? konusu 8 kişinin oylarıyla 37,50% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Felsefe Konusunda Diğer Başlıklar

Yenilikçi olarak sanat nedir?
Eleştirel düşünme (Critical thinking) hangi süreçlerden oluşur?
Sokrates bilgi edinme yetisini nasıl değerlendirmektedir?
Felsefe nedir?
Sistem felsefelerine ait metafizikler nelerdir?
Klasik Görüşe ne tür eleştiriler yapılmaktadır?
Niçin? ve Nasıl? nasıl bir iki?
Metafiziğin tartıştığı başlıca sorunlar nelerdir?
Bilgi Felsefesi (Epistemoloji) nedir?
Felsefi ve de filolojik anlamda Mehmet Akif metafizik bir şair midir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
belediye başkanı nasıl seçilir nedir, mgk kimlerden oluşur nedir, otomobil gaz kelebeği tp sensörü nedir, salt çoğunluk ne demek nedir, adyabatik süreçler nelerdir nedir, valeo balata sesli aşınma uyarısı nedir, rekreatif alanlar nedir nedir, sorumluluklar ve felsefe nedir, hastanenin amaçları nelerdir nedir, enerjİ kaynaklarinin oluşumuuuu nedir, çevre ve ekoloji kısa yazı nedir, fi·nansal muhasebe kaldiraçlarrr nedir, kar marjý hesaplama nedir, lpg neden üretilir nedir, graben horst nedir nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım