Felsefe

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 4.221 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Felsefe ve bilim arasında nasıl bir ilişki vardır?

Yazı Boyutu:
Felsefe ve bilim arasında nasıl bir ilişki vardır?

Her iki bilgi türü de varlığı anlamaya yönelir. Basmakalıp bilgilerle yetinmez. Felsefe sorularıyla bilime yol gösterir, bilim ise sorulara cevap buldukça felsefenin yeni sorular sormasına neden olur. Her ikisi de eleştirel ve kuşkucu bir bakış açısıyla konularını ele alır. Her ikisi de akılcılığa dayanır. Felsefe bilimin konu, yöntem ve sınıflandırmalarını birer problem olarak görür ki bundan Bilim Felsefesi alanı doğmuştur. Farklılıkları ise:
· Bilim deney metodunu kullanarak tabiat kanunları bulmaya çalışır; oysa felsefe akıl yürütme yoluyla varlığı anlamaya çalışır.
Bilimsel bilgi teknoloji üretir; oysa felsefe bilgisi hiçbir fayda gözetmeden elde edilen bir bilgidir.
Bilimler parçadan yola çıkarak varlığı açıklamaya yönelirler; felsefe tümel bir bilgidir, varlığı bir bütün halinde ele alır.
Bilim varlığın özünden çok olaylar ve olgular arasındaki neden sonuç bağlarıyla ilgilenir ve nasıl? Sorusunu sorar? Felsefe ise varlığın özünü bilmek ister ve buradan yola çıkarak varlığa nedir? Sorusu sorar.
Bilimlerde ilerleme vardır ve ortaya atılan bir iddia ya çürütülür ya da ispatlanır. Felsefede ortaya atılan bir soru kalıcıdır ve hiçbir zaman kesin bir cevaba ulaşılamaz.

Felsefe ve bilim arasında nasıl bir ilişki vardır? konusu 8 kişinin oylarıyla 37,50% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Felsefe Konusunda Diğer Başlıklar

Yenilikçi olarak sanat nedir?
Teknik bilgi nedir?
Sistem felsefelerine ait metafizikler nelerdir?
Bilgi Felsefesi (Epistemoloji) nedir?
Klasik Görüşe ne tür eleştiriler yapılmaktadır?
Din Felsefesinin içeriği nedir?
Pascarelle ve Terenzini’ye göre eleştirel düşünme (critical thinking) nedir?
Felsefi ve de filolojik anlamda Mehmet Akif metafizik bir şair midir?
Ruhun varlığı ile ilgili sorunlar nelerdir?
Doğru bilginin İmkânı nedir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
yeni bir mamülün tanıtılmasında nedir, isı olçülebilir mi ? nedir, meyvelerdeki asitler nedir, hudeybiye barışı kimler arasında yapılmıştır önemi nedir nedir, coğrafya kesir ölçek nedir, bireyin ve toplumun çağrıştırdıkları anlamı nedir nedir, ilmi siyaset kitapları nedir, kanban systems nedir nedir, dönüşümsel liderlik nedir, katot ışınları tüpü deneyi nedir, ulaştırma bakanının görevleri kısaca nedir, laminer ve türbülanslı akış örnek sorular nedir, yuğ ndr nedir, idari yargı organları nelerdir nedir, hukukta ciro ne demektir nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri