Ergonomi

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 953 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Ergonomide kullanılan modeller nelerdir?

Yazı Boyutu:
Ergonomide kullanılan modeller nelerdir?

1. Uygulama-yönelimli modeller: Uygulama yönelimli modeller, insan ile yaptığı iş, kullandığı makine ve bulunduğu çevre arasındaki etkileşimi incelerler.
2. Sonuç-yönelimli modeller: Bu modellerde, daha ziyade, Ergonomi'nin uygulanmasıyla elde edilmek istenen sonuçlar üzerinde durulur.
3. İnsan modelleri: Ergonomi'de insan modelleri, insanların, çeşitli ortam ve şartlardaki davranışlarını (hız, doğruluk, kaza sıklığı, potansiyel tehlikeler, verimlilik v.b.) incelerler.
3.1. Fiziksel Modeller: Fiziksel modeller, insanın statik ve dinamik antropometrik ölçüleri, çalışma postür (duruş) analizi, vücudun çeşitli organlarında meydana gelen gerilmeleri inceleyerek, insanın bu fiziksel özelliklerinin, insan-sistem arayüzü tasarımında kullanılmasını sağlar.
3.1.1. Antropometrik Modeller: Bu modeller, insanın, antropometrik ölçülerini, statik ve dinamik çalışma pozisyonlarını dikkate alarak, uzanma, duruş, eğilme ve boşluk mesafesi gibi insanın rahat çalışabilmesi için gerekli olan fiziksel alanların hesaplanmasında kullanılırlar.
3.1.2. Biyomekanik Modeller: Biyomekanik modeller, iş ortamında, insan vücudunun çeşitli organlarının hareketini ve bu organların maruz kaldığı gerilmeleri inceleyerek, insan vücudunun, duruş, güç ve hareketinin sınırlarını tespit eder ve tasarım amaçlı olarak kullanır.
3.1.3. Arayüz Modelleri: Arayüz modelleri, antropometrik ve biyomekanik modellerin her ikisinin işlevlerini yapabilen modellerdir.
3.2. Bilişsel Modeller: Bilgi teknolojisindeki hızlı gelişmeler ve çalışma sistemlerinin karmaşıklaşması, insanın, bilgiyi algılama, karar verme ve problem çözme gibi bilişsel özellikleri üzerinde çalışılması gerekliliğini ortaya çıkarmıştır.
4. Proses yönelimli modeller: Tasarım proses modelleri, tasarım sürecinin aşamalarını ve hangi aşamada ne tür ergonomik bilgi/veri ve metotların kullanıldığını gösteren modellerdir.

Ergonomide kullanılan modeller nelerdir? konusunu beğendiniz mi? Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Ergonomi Konusunda Diğer Başlıklar

Model nedir?
Kullanılabilirlik nasıl ölçülür?
Bilgi kanalları olarak ergonomi
Ergonomi disiplini ve Adam Smith (1723-1790)
Ergonomi disiplini ve Henry Ford
Sistemde bilgi transferini sağlayan gösterge ve kodlamalar tasarlanırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?
Ofiste bilgisayar karşısındaki duruş nasıl olmalı?
Bir yükü kaldırırken gövdenin pozisyonu ve çeşitli anatomik bölgelerin bu hareketlerden etkilenmesi nelere bağlıdır?
İnsan, teknoloji ve iş arasındaki etkileşim için neler yapmak gerekir?
Ergonomi nedir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
definede şeytan masası nedir, matematik mantık  çift gerektirme nedir nedir, kuranı kerim ayetleri sadece ramazanda mı indi nedir, uluslararası insan kaynakları yönetimi nedir nedir, üretim işletmesi nedir nedir, bilimin değeri nedir felsefe nedir, 9.sınıf tarih batınilik nedir nedir, yarı mamül ne demektir nedir, elin dorsifleksiyon nedir, büro teknikleri nelerdir nedir, 8. kur’an-ı kerim hangi gecede indirilmeye başlanmıştır nedir, kaç tip girişimci vardır nedir, felsefe sorumluluk ne demektir nedir, felsefe karizmatik nedir, muafakatname nedir nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri