Ergonomi

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 793 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Ergonomide kullanılan modeller nelerdir?

Yazı Boyutu:
Ergonomide kullanılan modeller nelerdir?

1. Uygulama-yönelimli modeller: Uygulama yönelimli modeller, insan ile yaptığı iş, kullandığı makine ve bulunduğu çevre arasındaki etkileşimi incelerler.
2. Sonuç-yönelimli modeller: Bu modellerde, daha ziyade, Ergonomi'nin uygulanmasıyla elde edilmek istenen sonuçlar üzerinde durulur.
3. İnsan modelleri: Ergonomi'de insan modelleri, insanların, çeşitli ortam ve şartlardaki davranışlarını (hız, doğruluk, kaza sıklığı, potansiyel tehlikeler, verimlilik v.b.) incelerler.
3.1. Fiziksel Modeller: Fiziksel modeller, insanın statik ve dinamik antropometrik ölçüleri, çalışma postür (duruş) analizi, vücudun çeşitli organlarında meydana gelen gerilmeleri inceleyerek, insanın bu fiziksel özelliklerinin, insan-sistem arayüzü tasarımında kullanılmasını sağlar.
3.1.1. Antropometrik Modeller: Bu modeller, insanın, antropometrik ölçülerini, statik ve dinamik çalışma pozisyonlarını dikkate alarak, uzanma, duruş, eğilme ve boşluk mesafesi gibi insanın rahat çalışabilmesi için gerekli olan fiziksel alanların hesaplanmasında kullanılırlar.
3.1.2. Biyomekanik Modeller: Biyomekanik modeller, iş ortamında, insan vücudunun çeşitli organlarının hareketini ve bu organların maruz kaldığı gerilmeleri inceleyerek, insan vücudunun, duruş, güç ve hareketinin sınırlarını tespit eder ve tasarım amaçlı olarak kullanır.
3.1.3. Arayüz Modelleri: Arayüz modelleri, antropometrik ve biyomekanik modellerin her ikisinin işlevlerini yapabilen modellerdir.
3.2. Bilişsel Modeller: Bilgi teknolojisindeki hızlı gelişmeler ve çalışma sistemlerinin karmaşıklaşması, insanın, bilgiyi algılama, karar verme ve problem çözme gibi bilişsel özellikleri üzerinde çalışılması gerekliliğini ortaya çıkarmıştır.
4. Proses yönelimli modeller: Tasarım proses modelleri, tasarım sürecinin aşamalarını ve hangi aşamada ne tür ergonomik bilgi/veri ve metotların kullanıldığını gösteren modellerdir.

Ergonomide kullanılan modeller nelerdir? konusunu beğendiniz mi? Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Ergonomi Konusunda Diğer Başlıklar

Bilgi kanalları olarak ergonomi
Sistemde bilgi transferini sağlayan gösterge ve kodlamalar tasarlanırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?
Model nedir?
Ergonomi disiplini ve Henry Ford
Kullanılabilirlik nasıl ölçülür?
Ergonomi disiplini ve Adam Smith (1723-1790)
Bir yükü kaldırırken gövdenin pozisyonu ve çeşitli anatomik bölgelerin bu hareketlerden etkilenmesi nelere bağlıdır?
Ergonominin orijini, gelişimi ve uygulama alanları
İnsan vücudu ve hareketleri bağlamında “Kemikler”
İnsan, teknoloji ve iş arasındaki etkileşim için neler yapmak gerekir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
karstik aşındırma ve biriktirme şekilleri nedir nedir, karayolunda karşıya güvenli geçiş kuralları nedir, kuranı kerim kaç yılında inmiştir. nedir, yapı inşaat alanı nedir nedir, malazgirt savaşını sonuçları nedir, öğrenme halkasi yaklaşimi örnek nedir, resmı tatıller hangılerıdır nedir, batınilik harekatı nedir, ara mal nedir, herzberg insan kaynaklarý nedir, ikili teşkilat sistemi nedir nedir, map sensoru arızası belırtısı nedir, kışın yollara tuz atılmasının nedeni nedir, wushu da puanlama nasıldır nedir, balık kılcıgı nedir nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım