Dil Bilgisi

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 2.634 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Dil nasıl bir sistem oluşturur?

Yazı Boyutu:
Dil nasıl bir sistem oluşturur?

Dil, soyut bir sistemdir; buna karşılık onun kişisel kullanımı olan söz ve yazı somuttur. Çağdaş dil bilimi, sözün altında yatan soyut bir dil sistemi olduğunu ortaya çıkarmış bulunmaktadır. Batılılar, dil biliminin bu keşfinden sonra okullarında dil bilgisinin yanında öğrencilerin dillerini daha yetkinlikle kullanabilmelerini sağlamak amacıyla, çağdaş dil bilimiyle birlikte dil sistemine yönelik bilgiler de vermeye başladılar. Dilin oluşturduğu bu sistemi tanımak, bizlere dili daha derinden kavrama ve daha başarılı kullanma olanakları kazandırmaktadır. Dilin nasıl bir sistem oluşturduğunu birkaç örnekle açıklamaya çalışacağız. Ayrıca Türkçemizin sistematik yapısını bir iki küçük örnekle anlatacağız. 
Her dil, farklı bir dünya görüşünü yansıtır. İngilizce, Türkçe, Fransızca dünyayı farklı biçimde algılar. Bu algılama farkı aynı nesneleri adlandıran sözcüklerin farklı anlamlar taşıması sonucunu doğurur. Türkçe yürek, Arapça kâlp, Fransızca “coeur”, sözcüklerinin anlamları aynıdır, ancak kapladıkları anlam alanı yönünden dilsel değerleri farklıdır.
Kaynak: Dr. Dz. Öğ. Kd. Alb. S. Ömer Erenoğlu ile Düzeltmen Selma Otçu’nun hazırladığı “Türkçenin Doğru Kullanımı -İletişim, Etkili Konuşma, Yazma Ve Okuma Kılavuzu-” (Genelkurmay Askerî Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı Yayınları, ISBN: 975-409-384-9, Genelkurmay Basımevi, Ankara, 2007) kitabından derlenmiştir.

Dil nasıl bir sistem oluşturur? konusu 2 kişinin oylarıyla 0,00% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Dil Bilgisi Konusunda Diğer Başlıklar

Dil nedir?
Yüklemin durumuna göre tümleç
Dil ve tercüme
Dil ve bilim
Basit cümle nedir?
Mozaik (mosaïque) nedir?
Paradigma nedir?
Cümle bilgisine sahip olmak
Sözlü ve yazılı anlatım bağlamında cümle
Kriz nedir ?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
radyoaktif elementler nedir, öğretimsel denetim nedir nedir, abd özürlü bireyler yasası kaç temel özelliğe sahiptir nedir, americool klima arıza kodları e3 nedir, exchange rate nedir nedir, metal ametal bileşikler nedir, nama yazili senetler nedir, mantik da özluk ve ilintilik nedir nedir, yoğurttaki protein miktari nedir, iş basitleştirme nedir nedir, kuran peygamberimize kaç yılında indirildi nedir, emevi devleti'nin yıkılış sebepleri üzerine nedir, allah kac kitap gonderdi nedir, (eobd) anlamı nedir nedir, si·gorta hakemi· nedi·ri·r nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri