Dil Bilgisi

Editör: | Tarih: | 5 yorum | Hit: 22.044 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Dilin kirlenmesi

Yazı Boyutu:
Dilin kirlenmesi

Dilin düşünce ile etkileşimi göz önüne alındığında, dilde oluşabilecek kirlenme zaman içinde millî kültür yapısını da bozabilecektir. Dilde meydana gelen kirlenmeye yabancı dillerden dilimize giren çok sayıda sözcük ve dilimizin yanlış kullanımı neden olmaktadır. Yabancı sözcükler dilbilimin öngördüğü incelemeden geçirilmeden kullanılmamalıdır. Bu sözcüklerin yerine Türkçe karşılığı olanların kullanılmasına özen gösterilmelidir.
Günümüzde gelişen teknoloji ile uzaklar yakın olmakta, pek çok eylem iletişim araçlarıyla gerçekleştirilebilmektedir. Bu araçları kullanırken gereksinim duyacağımız en önemli araç dildir. Dili doğru kullanmak, insanlar arasındaki iletişimi kolaylaştıracak, aynı zamanda millî kimlik ve kültürümüzün korunmasına katkı sağlayacaktır.
Kaynak: Dr. Dz. Öğ. Kd. Alb. S. Ömer Erenoğlu ile Düzeltmen Selma Otçu’nun hazırladığı “Türkçenin Doğru Kullanımı -İletişim, Etkili Konuşma, Yazma Ve Okuma Kılavuzu-” (Genelkurmay Askerî Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı Yayınları, ISBN: 975-409-384-9, Genelkurmay Basımevi, Ankara, 2007) kitabından derlenmiştir.

Dilin kirlenmesi konusu 208 kişinin oylarıyla 41,35% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Dil Bilgisi Konusunda Diğer Başlıklar

Mozaik (mosaïque) nedir?
Dil ve bilgisayar
Kriz nedir ?
Dil ve bilim
Seçme ekseni nedir?
Yüklemin durumuna göre tümleç
Dil nedir?
Ünlem cümlesi nedir?
İntaç nedir?
Sözcük bilgisine sahip olmak bağlamında “insan” sözcüğü

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
değer nedir nasıl oluşur kısaca nedir, üretim nedir kısa yazı nedir, anne ve babanın çoçuklara karşı görev ve sorumlulukları madde nedir, hypothyroidism nedir nedir, peygamber anlamı ne nedir, hyhopituitarism hastalığı nedir, ki eki nerde kullanılır nedir, iletişimin dili hangisi nedir, peygamberlere gönderilen sayfalar nedir, kaks (emsal) 5 / 10 ne demek nedir, poliolefin nedir nedir, dünya turizmi nedir nedir, malazgirt zaferinin önemi nedir, bina derinliği nedir, aerobik nedir biyoloji nedir,

 1. Yorumcu avatar cennet
  cennet yorumladı;

  benim hiç işimi görmedi çok kısaydı.

 1. Yorumcu avatar misafir
  misafir yorumladı;

  çok işime yaradı sağolun

 1. Yorumcu avatar nur
  nur yorumladı;

  bence çok kısaydı ama işime çok iyi yaradı

 1. Yorumcu avatar mustafa
  mustafa yorumladı;

  işime çok yaradı

 1. Yorumcu avatar kübra Ölmez
  kübra Ölmez yorumladı;

  Kısa olsada işime yaradı.

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım