Dil Bilgisi

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 3.680 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Türkler Hangi Alfabeleri Kullanmıştır?

Yazı Boyutu:
Türkler Hangi Alfabeleri Kullanmıştır?

Bir dildeki harflerin belirli bir sıraya dizilişi alfabeyi oluşturur. Türkçenin yazılı dönemde bilinen ilk alfabesi Göktürk Alfabesidir. Daha sonra sırasıyla Uygur, Arap, Latin alfabeleri kullanılmıştır.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuyla, 1 Kasım 1928’de 1353 sayılı kanunla Latin harflerinin
esas alındığı Türk Alfabesi kabul edilmiştir. Halen bu alfabe kullanılmaktadır. Günümüzde Türk Cumhuriyetlerinin tamamına yakını Latin harflerine geçmişlerdir.
Kaynak: Dr. Adem ORAKÇI (MEB Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürlüğü Şb. Md.), 09-20 Şubat 2009 Tarihleri Arasında Hizmetiçi Eğitim Dairesi Başkanlığınca Planlanan Merkezi ve Mahalli Görevde Yükselme Eğitimi “Türkçe Dil Bilgisi” Ders Notları, Ankara, 2009.

Türkler Hangi Alfabeleri Kullanmıştır? konusu 20 kişinin oylarıyla 35,00% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Dil Bilgisi Konusunda Diğer Başlıklar

Dil nedir?
Yüklemin durumuna göre tümleç
Dil ve tercüme
Dil ve bilim
Basit cümle nedir?
Mozaik (mosaïque) nedir?
Cümle bilgisine sahip olmak
Sözlü ve yazılı anlatım bağlamında cümle
Dil ve bilgisayar
Paradigma nedir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
sanziman basinc testi nedir, peygamberlerden hangisine sahife gönderilmiştir nedir, orta asyada yapılan türk göçlerinin sebepleri ve sonuçları nelrdir nedir, azami toplam agirlik nedir, değerlik nedir nedir, otopark yol ölçüleri nedir, kiramen ve katibin meleklerinin görevleri nedir, merkez bankası döviz nasıl alınır nedir, saglik ocagin kisa gorevleri nedir, federatif devlet anlayışı nedir nedir, sunumun etkili olabilmesi için nelere dikkat edilmeli nedir, üretim araçlarının mülkiyetine göre işletme çeşitleri nedir, çizgi altı reklam nedir, klima hangi işreti soğuktur nedir, kaç çeşit yağ vardır doymuş yağ nedir nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri