Coğrafya

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 4.042 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Orta kuşak karasal iklimi

Yazı Boyutu:
Orta kuşak karasal iklimi

Genel olarak, 30° ve 65° enlemleri arasında, karaların deniz etkisinden uzak iç kısımlarında ve kıtaların doğu kıyılarında görülmektedir. Bu iklim tipi Sibirya, Kanada ve Doğu Avrupa'da geniş bir yayılış sahasına sahiptir.
En soğuk ay ortalaması - 10 °C civarındadır. Bazı günler - 40 °C'a kadar sıcaklığın düştüğü de gözlenebilmektedir. Yıllık sıcaklık ortalaması 5° C'tur.
En sıcak ay ortalaması 20 °C civarındadır. Kışlar çok soğuk geçer ve uzun sürer. Yazlar ise sıcaktır. Yıllık sıcaklık ortalaması 0 ile 10° C arasında değişir. Yıllık sıcaklık farkı 30° C'tur. Kar, ortalama 80-90 gün toprak üstünde kalır. Denizden uzaklaşıldıkça ve kutba doğru gidildikçe sıcaklıklar çok düşer. Dünyanın kışları en soğuk ve yıllık sıcaklık farkının en fazla olduğu bölgeleri bu iklim alanının denizlerden uzak ve daha kuzeyde olan iç kesimleri ile yüksek kesimlerdir.
Yıllık yağış miktarı 500 - 600 mm dolayındadır. En fazla yağış yazın, en az yağış kışın düşer. Kış yağışları daha çok kar şeklindedir.
Doğal bitki örtüsü iğne yapraklı ormanlardır. Yağışın azaldığı kesimlerde de bozkırlar (step) görülür. Sibirya ve Kanada'da iğne yapraklı ormanlara tayga ormanları adı verilir. Kıyıya yakın olan daha ılıman kesimlerde yayvan ve iğne yapraklı ormanlar yaygındır. Kışların çok soğuk geçtiği iç ve yüksek kesimlerde soğuğa dayanıklı iğne yapraklılar geniş alan kaplar.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi “Coğrafya 1” (Hazırlayan: Derviş Ünlü)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 03/02/2010).

Orta kuşak karasal iklimi konusu 12 kişinin oylarıyla 41,67% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Coğrafya Konusunda Diğer Başlıklar

Akdeniz iklimi
Bir yanardağda hangi kısımlar mevcuttur?
Dünya'nın şeklinin ne tür sonuçları vardır?
İklim
Coğrafya Nedir?
Paraleller nedir?
Dünya'nın güneş çevresindeki hareketi
Yer altı suları
Siyasi haritalar
Türklerde haritacılık

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
biyoloji de biyo kütle nedir nedir, çek devir nedir nedir, sarkıtlar nasıl oluşur nedir, bin yedi yüz elli rakamla nasıl yazılı nedir, mekkede toplumsal barışın sağlanması nedir, lös ne demektir nedir, grup nedir kaça ayrılır nedir, corisa cangrenosa bovum hastalığı nedir, emniyet kemeri takmanın yolcu ve sürücü için  yararları nedir, yağış biçimi yağış rejimi nedir, amenorrhea nedir nedir, teknik bilgi nedir nedir, kaldıraç sorusu nedir, yenilebilir asi nedir, kuranı kerim hz muhammede ne zaman indirildi nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım