Coğrafya

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 4.014 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Orta kuşak karasal iklimi

Yazı Boyutu:
Orta kuşak karasal iklimi

Genel olarak, 30° ve 65° enlemleri arasında, karaların deniz etkisinden uzak iç kısımlarında ve kıtaların doğu kıyılarında görülmektedir. Bu iklim tipi Sibirya, Kanada ve Doğu Avrupa'da geniş bir yayılış sahasına sahiptir.
En soğuk ay ortalaması - 10 °C civarındadır. Bazı günler - 40 °C'a kadar sıcaklığın düştüğü de gözlenebilmektedir. Yıllık sıcaklık ortalaması 5° C'tur.
En sıcak ay ortalaması 20 °C civarındadır. Kışlar çok soğuk geçer ve uzun sürer. Yazlar ise sıcaktır. Yıllık sıcaklık ortalaması 0 ile 10° C arasında değişir. Yıllık sıcaklık farkı 30° C'tur. Kar, ortalama 80-90 gün toprak üstünde kalır. Denizden uzaklaşıldıkça ve kutba doğru gidildikçe sıcaklıklar çok düşer. Dünyanın kışları en soğuk ve yıllık sıcaklık farkının en fazla olduğu bölgeleri bu iklim alanının denizlerden uzak ve daha kuzeyde olan iç kesimleri ile yüksek kesimlerdir.
Yıllık yağış miktarı 500 - 600 mm dolayındadır. En fazla yağış yazın, en az yağış kışın düşer. Kış yağışları daha çok kar şeklindedir.
Doğal bitki örtüsü iğne yapraklı ormanlardır. Yağışın azaldığı kesimlerde de bozkırlar (step) görülür. Sibirya ve Kanada'da iğne yapraklı ormanlara tayga ormanları adı verilir. Kıyıya yakın olan daha ılıman kesimlerde yayvan ve iğne yapraklı ormanlar yaygındır. Kışların çok soğuk geçtiği iç ve yüksek kesimlerde soğuğa dayanıklı iğne yapraklılar geniş alan kaplar.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi “Coğrafya 1” (Hazırlayan: Derviş Ünlü)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 03/02/2010).

Orta kuşak karasal iklimi konusu 12 kişinin oylarıyla 41,67% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Coğrafya Konusunda Diğer Başlıklar

Paraleller nedir?
Siyasi haritalar
Bir yanardağda hangi kısımlar mevcuttur?
Dünya'nın şeklinin ne tür sonuçları vardır?
Erozyon nedir?
Yer altı suları
Dalgalar ve akıntılar
Coğrafya Nedir?
Dünya'nın güneş çevresindeki hareketi
İklim

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
termal konfor dizini nedir nedir, hemiplegia nedir nedir, tefsiri kimler yazar nedir, sanda sporu nedir nedir, türklerin anayurdu neresidir nedir, coğrafya sirk nedir nedir, yönetici nedir fonksiyonları nedir, sosyal toplum nedir nedir, fizik ses dalgalar nedir, etkili bir sunum yapabilmek için dikkat edilmesi gerekenler nedir, klima yaz işareti nedir, açık bilgi nedir nedir, bağlantı yollarının özellikleri nedir, güç ve dayanıklılık egzersizleri nedir, müzik odası nedir nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım