Coğrafya

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 14.246 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Yağış rejimi nedir?

Yazı Boyutu:
Yağış rejimi nedir?

Bir bölgede yağışın yıl içindeki dağılışı yağış rejimi olarak adlandırılır. Yağış rejimi yeryüzünün her yerinde düzenli değildir. Ekvatorda her mevsim yağışlı olduğu için bu bölgenin yağış rejimi düzenlidir. Dönencelerin çevresindeki çöl bölgelerinde ise yağış rejimi çok düzensizdir. Ülkemizde ise, Karadeniz kıyıları yıl içerisinde her mevsim yağış alırken diğer bölgelerde genel olarak yağışlar kış ve ilkbahar mevsimlerinde gerçekleşir. Yağış rejimi; bitki örtüsü, toprak çeşitleri, tarım ürünlerinin verimi ve türü, akarsu rejimleri üzerinde etkilidir.
Yağışın dağılışını yer şekilleri, yükselti, kara ve denizlerin dağılışı etkiler. Bir alanının (aylık, mevsimlik veya yıllık) yağış dağılışını gösterebilmek için aynı yağış miktarına sahip olan noktalar harita üzerinde birleştirilir ve eş yağış (izoyet) eğrileri çizilir. Böyle haritalara izoyet haritaları denir.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi “Coğrafya 1” (Hazırlayan: Derviş Ünlü)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 03/02/2010).

Yağış rejimi nedir? konusu 40 kişinin oylarıyla 45,00% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Coğrafya Konusunda Diğer Başlıklar

Dünya'nın güneş çevresindeki hareketi
Yerel rüzgarlar
Fiziki haritalar
Coğrafya Nedir?
Dünya'nın şeklinin ne tür sonuçları vardır?
Akarsuların biriktirmesi sonucu oluşan şekiller
Türklerde haritacılık
Paralellerin özellikleri
Yer altı suları
İklim

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
akl motor vuruntu sensörü nedir, çeviklik nedir nedir, park etme nin yasak olduğu yerler nedir, standart otopark ölçüleri nedir, antrenmanda istasyon nedir nedir, sinir sistemi kaça ayrılır? nedir, sahsiyet nedir, çorluda konut dışı kentsel dönüşüm alanları nedir, kuran-ı kerim kaç yılinda tamamlandi nedir, havza nedir coğrafya lise nedir, psikoloji dış etmenler nedir, ermeni meselesi hangi antlaşmayla uluslar arası nedir, insan hakları kavramı nedir nedir, elektrikli alet kullanımda dikkat edilecek hususlar nedir, tekvini irade nedir nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri