Coğrafya

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 2.821 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Mutlak nem nedir?

Yazı Boyutu:
Mutlak nem nedir?

1 m3 hava içerisinde bulunan nemin gram (gr/m3) cinsinden değerine mutlak nem denir. Mutlak nem miktarı Ekvator'dan kutuplara, denizlerden, karaların içlerine doğru gidildikçe ve yeryüzünden yukarıya çıkıldıkça azalır. Mutlak nem miktarı sıcaklıkla doğru orantılıdır. Hava sıcaklığı arttıkça havanın taşıyabileceği nem miktarı da artar. Tersi durumda ise azalır. Havadaki nem miktarı higrometre (nemölçer) denilen bir aletle ölçülür.
1 m3 havanın belli bir sıcaklıkta taşıyabileceği en yüksek nem miktarına maksimum nem denir. Örneğin, 1 m3 havanın -10° C sıcaklıkta taşıyabileceği en fazla nem miktarı 2 gr/m3 iken, 0° C' ta 4.8 gr/m3' tür. Havadaki nem, doyma noktasını aşarsa o havada yağış meydana gelir.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi “Coğrafya 1” (Hazırlayan: Derviş Ünlü)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 03/02/2010).

Mutlak nem nedir? konusu 2 kişinin oylarıyla 0,00% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Coğrafya Konusunda Diğer Başlıklar

Dünya'nın güneş çevresindeki hareketi
Yerel rüzgarlar
Fiziki haritalar
Ulusal saat
Atmosfer katları
Rüzgarların biriktirme şekilleri
Coğrafya Nedir?
Dünya'nın şeklinin ne tür sonuçları vardır?
İklim
Yer altı suları

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
kişiye yönelik koruyucu saglık hizmeti nedir, "pyg akü fiyatları" nedir, kuranı doğru ve iyi anlayabilmek için nelere dikkat etmeliyiz nedir, istatistikte ölçme nedir, hükümet alanında genel görüşme nedir kısaca nedir, klima şarteli kaç amper olur nedir, hidroliz ne demektir nedir, emsal nedir nedir, transformatör nedir çalışma prensibi şekli nedir, bizansla ilk siyasi ilişki nedir, haçlı seferlerin dini nedenleri nedir, blok nizam nedir, fttb nedir nedir, divanı işraf ne demek nedir, ulaşılan en düşük sıcaklık nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri