Coğrafya

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 2.312 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Mutlak nem nedir?

Yazı Boyutu:
Mutlak nem nedir?

1 m3 hava içerisinde bulunan nemin gram (gr/m3) cinsinden değerine mutlak nem denir. Mutlak nem miktarı Ekvator'dan kutuplara, denizlerden, karaların içlerine doğru gidildikçe ve yeryüzünden yukarıya çıkıldıkça azalır. Mutlak nem miktarı sıcaklıkla doğru orantılıdır. Hava sıcaklığı arttıkça havanın taşıyabileceği nem miktarı da artar. Tersi durumda ise azalır. Havadaki nem miktarı higrometre (nemölçer) denilen bir aletle ölçülür.
1 m3 havanın belli bir sıcaklıkta taşıyabileceği en yüksek nem miktarına maksimum nem denir. Örneğin, 1 m3 havanın -10° C sıcaklıkta taşıyabileceği en fazla nem miktarı 2 gr/m3 iken, 0° C' ta 4.8 gr/m3' tür. Havadaki nem, doyma noktasını aşarsa o havada yağış meydana gelir.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi “Coğrafya 1” (Hazırlayan: Derviş Ünlü)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 03/02/2010).

Mutlak nem nedir? konusu 2 kişinin oylarıyla 0,00% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Coğrafya Konusunda Diğer Başlıklar

Akdeniz iklimi
Paraleller nedir?
İklim
Bir yanardağda hangi kısımlar mevcuttur?
Coğrafya Nedir?
Yer altı suları
Paralellerin özellikleri
Dünya'nın şeklinin ne tür sonuçları vardır?
Dünya'nın güneş çevresindeki hareketi
Yerkabuğu yap-boz gibi

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
kur'an ı kerim nerede kaç yılında indirilmeye başlandı nedir, klimada sogukk işareti nedir, kimyasal hidroliz nedir, kısıtlar ne demek nedir, fizik sabirt nedir nedir, fronkül iz birakir mi nedir, sunuculukta dikkat edilmesi gerekenler nedir, ahİret hayati hangİ aşamalardan oluşacaktir nedir, savasan ilk musluman nedir, yapi yaklasma siniri nedir, dogrudan dogrulama ne demektır nedir, malzgirt şavaşının sonuçları nedir, ne.nedİr nedir, eksantrik mili pozisyon sensörünün özelliği nedir nedir, değer nedir ve nasıl oluşur nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım