Coğrafya

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 2.773 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Basınç üzerinde etkili olan dinamik etkenler

Yazı Boyutu:
Basınç üzerinde etkili olan dinamik etkenler

Dünya'nın kendi ekseni çevresinde dönüşü sonucunda rüzgarların yönlerinde sapmalar olur. Sapmalar sonucu hava kütleleri 30° enlemlerinde yoğunlaşarak alçalır ve bir yüksek basınç alanı, 60° enlemlerinde ise seyrelerek yükselir ve bir alçak basınç alanı oluşturur.
Hava basıncı ilk kez 1643 yılında Toriçelli Mercury tarafından cıvalı barometre ile ölçülmüştür. Standart hava basıncı 45° enlemlerinde, deniz seviyesinde ( 0 metre) ve 15 °C sıcaklıkta 1 cm2'ye etki eden havanın basıncıdır. Standart hava basıncı 1 cm çapındaki cam tüp içerisindeki civanın 760 mm (76 cm) yükselmesidir (1 cm3 cıva 13.6 gr ağırlığında olduğuna göre 76 cm3 cıva x 1.6 = 1033.6 gr'dır). Diğer bir ifade ile standart hava basıncı 1 cm2’lik yüzeye 1033,6 gr ağırlık yapmaktadır. Hava basıncı, daha sonraki yıllarda CGS (santimetre/gram/saniye) ölçü sisteminin kuvvet birimi olan din kullanılarak milibar (mb) olarak ölçülmeye başlanmıştır. Bu ölçüye göre standart hava basıncı 1013 mb kuvvettir (760 mm cıva sütunu = 1033,6 gr cıva ağırlığına o da eşittir 1013 mb kuvvete). Ancak bir yerin alçak basınç alanı mı yoksa yüksek basınç alanımı olduğunu belirlemek için o yerin ve çevresindeki alanların basınç değerlerine bakılır. Örneğin bulunduğumuz yerde basınç 850 mb, başka bir alanda 700 mb ise bulunduğumuz yer yüksek basınç (antisiklon), diğer alan ise alçak basınç (siklon) merkezidir. Basıncın dünya üzerinde dağılışını gösterebilmek için eş basınç eğrileri (izobar) yöntemi geliştirilmiştir. Eş basınç en eğrileri ile çizilen haritalara izobar haritaları adı verilir.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi “Coğrafya 1” (Hazırlayan: Derviş Ünlü)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 03/02/2010).

Basınç üzerinde etkili olan dinamik etkenler konusu 3 kişinin oylarıyla 33,33% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Coğrafya Konusunda Diğer Başlıklar

Akdeniz iklimi
Bir yanardağda hangi kısımlar mevcuttur?
Paraleller nedir?
Dünya'nın güneş çevresindeki hareketi
Dünya'nın şeklinin ne tür sonuçları vardır?
İklim
Yer altı suları
Coğrafya Nedir?
Siyasi haritalar
Fiziki haritalar

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
osmanlıda fetret devri kaç yıl sürdü nedir, matematikte temel kavramlar nelerdir nedir, inferior hipokinetik nedir, alman markı bozan yerler nedir, yağların görevleri nelerdir kısaca nedir, klimalarda soğuk işareti hangisidir nedir, suspended solids ne demek nedir, yönetiçi ne demek nedir, süksesyon nedi·r nedir, trafik kazalarının nedenleri neler olabilir nedir, butan isil degeri nedir, özgürlük sorumluluk ilişkisi felsefe nedir, en ucuz ulaşım türü nedir, pet-g materyal nedir nedir, büro hizmetleri nelerdir nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım