Coğrafya

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 8.996 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Haritalarda ölçek nedir?

Yazı Boyutu:
Haritalarda ölçek nedir?

Yeryüzünün tamamını veya bir bölümünü farklı oranlarda küçültebilmek için ölçek kullanmak gerekir. Ölçek, haritası çizilen herhangi bir yerin düzleme aktarılması sırasında kullanılan küçültme oranıdır.
Bir haritanın ölçeği, haritası çizilen alanın gerçekte kaç kez küçültüldüğünü gösterir. Örneğin; 1/500.000 ölçekli bir haritada herhangi bir yere ait gerçek uzaklık harita üzerinde 500.000 defa küçültülmüştür. Küçültme oranı ne kadar fazla olursa harita üzerindeki uzaklık o derece küçülür. (Payda büyüdükçe ölçek küçülür, payda küçüldükçe ölçek büyür.
Büyük ölçek, ayrıntı fazla
1/100
1/1.000
1/10.000
1/50.000
1/100.000
1/500.000
1/1.000.000
1/5.000.000
Küçük ölçek, ayrıntı az.
Önemli Not: Yeryüzündeki bir alanın farklı ölçekteki haritaları aynı boyuttaki iki ayrı kağıda çizilirse ölçek paydası büyük olan harita daha az, ölçek paydası küçük olan harita daha fazla ayrıntı gösterir.

Haritalarda ölçek nedir? konusu 56 kişinin oylarıyla 48,21% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Coğrafya Konusunda Diğer Başlıklar

Coğrafya Nedir?
Dünya'nın güneş çevresindeki hareketi
Yerel rüzgarlar
Dünya'nın şeklinin ne tür sonuçları vardır?
Fiziki haritalar
Atmosfer katları
Akarsuların biriktirmesi sonucu oluşan şekiller
Ekonomi haritaları
Akdeniz iklimi
Yer altı suları

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
ortak estetik yargıların reddeden düşünürler. nedir, allah'ın kitapları nelerdir nedir, mani dininin uygurlara etkisi nedir, sağlık ocaklarınin gorevleri nedir, muhasabe balance nedir nedir, katot ışınları ile x ışınları arasındaki fark nedir, divanı inşa görevi nedir, kambiyum nedir hangi bitkilerde bulunur nedir, aglomera nedir madencilik nedir, müteşebbisin işlevi nedir, islamın aile ile ilgili öğütleri nelerdir nedir, üredikleri sýcaklýða göre bakteriler nedir, işletmelerde üretim nedir nedir, hypopituitarism tedavisi nedir, mdpe nedir nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri