Coğrafya

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 9.019 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Haritalarda ölçek nedir?

Yazı Boyutu:
Haritalarda ölçek nedir?

Yeryüzünün tamamını veya bir bölümünü farklı oranlarda küçültebilmek için ölçek kullanmak gerekir. Ölçek, haritası çizilen herhangi bir yerin düzleme aktarılması sırasında kullanılan küçültme oranıdır.
Bir haritanın ölçeği, haritası çizilen alanın gerçekte kaç kez küçültüldüğünü gösterir. Örneğin; 1/500.000 ölçekli bir haritada herhangi bir yere ait gerçek uzaklık harita üzerinde 500.000 defa küçültülmüştür. Küçültme oranı ne kadar fazla olursa harita üzerindeki uzaklık o derece küçülür. (Payda büyüdükçe ölçek küçülür, payda küçüldükçe ölçek büyür.
Büyük ölçek, ayrıntı fazla
1/100
1/1.000
1/10.000
1/50.000
1/100.000
1/500.000
1/1.000.000
1/5.000.000
Küçük ölçek, ayrıntı az.
Önemli Not: Yeryüzündeki bir alanın farklı ölçekteki haritaları aynı boyuttaki iki ayrı kağıda çizilirse ölçek paydası büyük olan harita daha az, ölçek paydası küçük olan harita daha fazla ayrıntı gösterir.

Haritalarda ölçek nedir? konusu 56 kişinin oylarıyla 48,21% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Coğrafya Konusunda Diğer Başlıklar

Coğrafya Nedir?
Dünya'nın güneş çevresindeki hareketi
Yerel rüzgarlar
Dünya'nın şeklinin ne tür sonuçları vardır?
Fiziki haritalar
Atmosfer katları
Akarsuların biriktirmesi sonucu oluşan şekiller
Paralellerin özellikleri
Yer altı suları
Türklerde haritacılık

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
işletme yöneticisinin görevler ve sorumlulukları nedir, işletmecinin görevleri nedir, temel.kanun.ne.demek nedir, periyot ve frekans problemleri nedir, bilim adamlarının karşılaştıkları zorluklar newton nedir, coğrafya şeytan masası nedir nedir, cumhuriyet döneminde kullanılan anayasalarımız belirtınız nedir, keci eti kokarmı nedir, ticar,i sicil no ne demek nedir, konseptüalizm nedir nedir, rapex nedir nedir, iyi beslenmenin bir sporcuya ne gibi avantajları vardır nedir, ahiret hayatýnýn evreleri þema halinde nedir, eski türk devletlerinde siyasi ve sosyal hayatı düzenleyen yazısız hukuk kurallarına ne ad verilir nedir, haritanin temel ögeleri nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri