Coğrafya

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 8.389 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Haritalarda ölçek nedir?

Yazı Boyutu:
Haritalarda ölçek nedir?

Yeryüzünün tamamını veya bir bölümünü farklı oranlarda küçültebilmek için ölçek kullanmak gerekir. Ölçek, haritası çizilen herhangi bir yerin düzleme aktarılması sırasında kullanılan küçültme oranıdır.
Bir haritanın ölçeği, haritası çizilen alanın gerçekte kaç kez küçültüldüğünü gösterir. Örneğin; 1/500.000 ölçekli bir haritada herhangi bir yere ait gerçek uzaklık harita üzerinde 500.000 defa küçültülmüştür. Küçültme oranı ne kadar fazla olursa harita üzerindeki uzaklık o derece küçülür. (Payda büyüdükçe ölçek küçülür, payda küçüldükçe ölçek büyür.
Büyük ölçek, ayrıntı fazla
1/100
1/1.000
1/10.000
1/50.000
1/100.000
1/500.000
1/1.000.000
1/5.000.000
Küçük ölçek, ayrıntı az.
Önemli Not: Yeryüzündeki bir alanın farklı ölçekteki haritaları aynı boyuttaki iki ayrı kağıda çizilirse ölçek paydası büyük olan harita daha az, ölçek paydası küçük olan harita daha fazla ayrıntı gösterir.

Haritalarda ölçek nedir? konusu 56 kişinin oylarıyla 48,21% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Coğrafya Konusunda Diğer Başlıklar

Akdeniz iklimi
Bir yanardağda hangi kısımlar mevcuttur?
İklim
Coğrafya Nedir?
Dünya'nın şeklinin ne tür sonuçları vardır?
Dünya'nın güneş çevresindeki hareketi
Yer altı suları
Paraleller nedir?
Yerel rüzgarlar
Rüzgarların biriktirme şekilleri

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
trenin yararları nedir, gdo ekonomik zararları nedir, çizgialtı nedir, odak derinliklerine gore depremleri acikla nedir, et teknolojİsİnde kürİng nedir, motosiklet park alani olculeri nedir, kuran'ın indirildiği yer nedir, örtük bilgi nedir, saglık deyim acs nedir nedir, davranışçı liderlik teorileri nedir, batıni nedir tarih nedir, catv nedir nedir, tbmm stenograf nedir nedir, ısı sıcaklık İç ene nedir, transistörün uçlarının bulunması nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım