Coğrafya

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 9.218 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Haritalarda ölçek nedir?

Yazı Boyutu:
Haritalarda ölçek nedir?

Yeryüzünün tamamını veya bir bölümünü farklı oranlarda küçültebilmek için ölçek kullanmak gerekir. Ölçek, haritası çizilen herhangi bir yerin düzleme aktarılması sırasında kullanılan küçültme oranıdır.
Bir haritanın ölçeği, haritası çizilen alanın gerçekte kaç kez küçültüldüğünü gösterir. Örneğin; 1/500.000 ölçekli bir haritada herhangi bir yere ait gerçek uzaklık harita üzerinde 500.000 defa küçültülmüştür. Küçültme oranı ne kadar fazla olursa harita üzerindeki uzaklık o derece küçülür. (Payda büyüdükçe ölçek küçülür, payda küçüldükçe ölçek büyür.
Büyük ölçek, ayrıntı fazla
1/100
1/1.000
1/10.000
1/50.000
1/100.000
1/500.000
1/1.000.000
1/5.000.000
Küçük ölçek, ayrıntı az.
Önemli Not: Yeryüzündeki bir alanın farklı ölçekteki haritaları aynı boyuttaki iki ayrı kağıda çizilirse ölçek paydası büyük olan harita daha az, ölçek paydası küçük olan harita daha fazla ayrıntı gösterir.

Haritalarda ölçek nedir? konusu 56 kişinin oylarıyla 48,21% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Coğrafya Konusunda Diğer Başlıklar

Dünya'nın güneş çevresindeki hareketi
Yerel rüzgarlar
İklim
Dünya'nın şeklinin ne tür sonuçları vardır?
Akarsular
Fiziki haritalar
Coğrafya Nedir?
Atmosfer katları
Yer altı suları
Rüzgarların biriktirme şekilleri

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
2828 shçek nedir nedir, istatistik parametre tanimi nedir, kuran kac gunde indi nedir, steady state noktası nedir nedir, dandakan savasinin sonuclari nedir, ilk türk devletlerinde yazılı olmayan hukuk kuralları ne ad verilir nedir, hipokinetik mide nedir, kavşak nedir kısaca nedir, günlük yaşam aktiviteleri nedir, mantık düz döndürme nedir, kudüm tavafı nedir kısaca bilgi nedir, allahın kitabları nedir, gunluk yaşam aktiviteleri nedir, warn down nasıl yapılır nedir, kuranı kerim indirilmeye başlayış zamanı nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri