Biyoloji

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 2.057 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Biyoloji bilimindeki gelişmelerin insanlığa katkıları nelerdir?

Yazı Boyutu:
Biyoloji bilimindeki gelişmelerin insanlığa katkıları nelerdir?

Biyoloji bilimindeki gelişmelerden kısaca söz edilirse, bitki ve hayvan ıslahı sonucunda daha fazla et, süt, yumurta ve daha iyi meyve elde etme ile ilgili çalışmalar büyük ölçüde olumlu sonuçlar doğurmuştur.
Rekombinant DNA teknolojisindeki gelişmelere bağlı olarak bugün birçok önemli hastalıklarda bakteriler kullanılarak hormonlar üretilmektedir.
Normal şartlarda üretimi çok zor olan bu hormonlar birçok insanın hayatını kurtarmak­tadır. Örneğin; insülin ile insandaki kırmızı kan hücrelerinin yapımından sorumlu hormonlar bu şekilde üretilmektedir. Yine biyoteknolojik yöntemlerle üretilen bakteriler patateslerin donmasını engellemektedir.
Sanayide önemli yer tutan selülozun üretilmesinde artık bitkilere gereksinim duyulmamaktadır. Çünkü bakteriler selüloz üretiminde de kullanılmaktadır.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi “Biyoloji 1-2 (Hazırlayan: Nihal Yıldırım, Tülay Kabadere)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).

Biyoloji bilimindeki gelişmelerin insanlığa katkıları nelerdir? konusu 6 kişinin oylarıyla 16,67% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Biyoloji Konusunda Diğer Başlıklar

Populâsyon nedir?
Yumurta nedir?
Glikozen nedir?
Organel nedir?
Fermentasyon nedir?
Hormon nedir?
Testis nedir?
Biyoloji ve gelecek
Anaerobik solunum nedir?
Deplâzmoliz nedir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
dekantasyon ne nedir, stupornedir nedir, allahın teşri irade nedir, ermeni meselesi hangi anlaşmayla uluslararası nedir, çiçeklik pazarının büyüklüğü nedir, sivilarda iletkenlik yaparak nedir, mecliste salt çoğunluk nedir nedir, matematıge karsı olumlu bir tutum geliştirmek için neler yapılmalıdır nedir, 9.sınıf fizik ampermetre voltmetre nedir, akü kendiliğinden boşalırsa sebebi nedir nedir, cümle analizi nedir nedir, metalurji nedir nedir, cıft yonlu yol nedır nedir, ısıtma nasıl hesaplanı nedir, potansiyel farkı ne ile olçulur nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UfukArt Web Hosting & Yazılım