Biyoloji

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 2.230 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Biyoloji bilimindeki gelişmelerin insanlığa katkıları nelerdir?

Yazı Boyutu:
Biyoloji bilimindeki gelişmelerin insanlığa katkıları nelerdir?

Biyoloji bilimindeki gelişmelerden kısaca söz edilirse, bitki ve hayvan ıslahı sonucunda daha fazla et, süt, yumurta ve daha iyi meyve elde etme ile ilgili çalışmalar büyük ölçüde olumlu sonuçlar doğurmuştur.
Rekombinant DNA teknolojisindeki gelişmelere bağlı olarak bugün birçok önemli hastalıklarda bakteriler kullanılarak hormonlar üretilmektedir.
Normal şartlarda üretimi çok zor olan bu hormonlar birçok insanın hayatını kurtarmak­tadır. Örneğin; insülin ile insandaki kırmızı kan hücrelerinin yapımından sorumlu hormonlar bu şekilde üretilmektedir. Yine biyoteknolojik yöntemlerle üretilen bakteriler patateslerin donmasını engellemektedir.
Sanayide önemli yer tutan selülozun üretilmesinde artık bitkilere gereksinim duyulmamaktadır. Çünkü bakteriler selüloz üretiminde de kullanılmaktadır.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi “Biyoloji 1-2 (Hazırlayan: Nihal Yıldırım, Tülay Kabadere)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).

Biyoloji bilimindeki gelişmelerin insanlığa katkıları nelerdir? konusu 6 kişinin oylarıyla 16,67% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Biyoloji Konusunda Diğer Başlıklar

Yumurta nedir?
Populâsyon nedir?
Glikozen nedir?
Fermentasyon nedir?
Organel nedir?
Hormon nedir?
Testis nedir?
Deplâzmoliz nedir?
Biyoloji ve gelecek
Anaerobik solunum nedir?

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
tarih yunanistan hangi antlaşmada bağımsız oldu nedir, osmanlı devleti hangi antlaşma ile ilk defa toprak kaybetmiştir nedir, tahsil cirosu nedir nedir, termodinamiğin 1. kanunu nedir nedir, kamu işletmelerinin özellikleri nedir, fizik dalga boyu nedir nedir, ermeni meselesi hangi antlasmayla uluslar arasi sorun haline gelmistir nedir, popülasyon ekolojisi hakkında bilgi nedir, haier klıma sogutma işareti nedir, yazıyla rakamlar nasıl yazılır nedir, genel tıp nedır nedir, yarı mamül mallar nelerdir nedir, barkan ne demek nedir, bankız ned nedir, cumhuriyerin temel organları nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri