Akışkanlar

Editör: | Tarih: | Yorum Yok | Hit: 5.236 | Lisan: Translate to English Übersetzen auf Deutsch Traduire en français traducir al español

Laminer ve türbülans akımlar

Yazı Boyutu:
Laminer ve türbülans akımlar

1883 yılında Reynolds’un yapmış olduğu deneylerde, küçük akım hızlarında meydana gelen enerji kaybının, ortalama akım hızı ile doğru orantılı olduğunu, fakat büyük akım hızlarında oluşan enerji kaybının ise yaklaşık olarak ortalama akım hızının karesi ile orantılı olduğunu tespit etmiştir. Enerji kaybının ortalama akım hızı ile orantılı olduğu akımlara Laminer akım, enerji kaybının yaklaşık olarak ortalama akım hızının karesi ile orantılı olduğu akımlara ise Türbülanslı akım denir. Tabiattaki bütün akımlar türbülanslı akımdır. Laminer akımlara ancak yeraltındaki akımlarda rastlamak mümkündür.
Borular içindeki laminer akışta, eksene doğru sıvı partikülleri arasındaki viskoz tesirler gittikçe azaldığından, maksimum hız, eksende meydana gelmekte ve hız dağılımı parabolik bir görünüme sahip olmaktadır. Türbülanslı akımda ise, sıvı partiküllerinin düzgün olmayan yörüngeler izleyerek hareket etmelerine ve yine maksimum hızın eksende meydana gelmesine karşın, hız dağılımı laminer akıma göre basık ve üniform bir görüntüye sahip olmaktadır. Boru içerisinde tam gelişmiş türbülanslı akım durumunda, boru enkesitindeki ortalama hız (V) maksimum hızın 0,8 katıdır. Laminer akımda ise 0,5 katıdır.
Türbülanslı akış: V=0,8Umax
Laminer akış: V=0,5Umax
Kaynak: Yrd. Doç. Dr. Murat İhsan Kömürcü, “Hidrolik Ders Notları”, Karadeniz Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü.

Laminer ve türbülans akımlar konusu 1 kişinin oylarıyla 0,00% oranında beğenildi. Siz de Oylayın...
1 Puan 2 Puan 3 Puan 4 Puan 5 Puan 6 Puan 7 Puan 8 Puan 9 Puan 10 Puan

Akışkanlar Konusunda Diğer Başlıklar

Çevri Vektörü nedir?
Mekanik kaç kısma ayrılır?
Boru nedir?
Kanal nedir?
Geçiş hali cidarı nedir?
Basınçlı (Cebri) akım nedir?
Türbülanslı akım hali
Türbülanslı akımlarda çekirdek bölgesi
Akışkanlar mekaniği kaç kısma ayrılır?
Akışkanlar mekaniği ve hidrolik

İstediğinizi bulamadınız mı? Sitede Aramayı deneyin...
Google Yükleniyor...

Etiket Bulutu
jean jacques rousseau'ya göre devletin oluşması nedir, nef ne demek nedir, sıralama bağıntısı nedir nedir, metalografik vikipedi nedir, kurani analama ve yorumlamada temel ilkeler nedir, bilateral salpingo ooferektomi nedir nedir, akıllı ulaşım sistemi nedir nedir, kuranı kerim hangi yılda nerede indirildi nedir, İlİk makİnasi nedir, pons nedir nedir, dünyada kaç çeşit kesir var örnek nedir, kurani kerim kac yılda nedir, algısal değişmezlikler nedir nedir, cephel yağış nerede görülür nedir, ahirete inanmanın faydaları nelerdir nedir,

Bu Konuda Fikriniz mi Var? kalem

*Yorum Ekleme Kuralları

UBilişim Web Tasarım & Web Yazılım & Web Hosting Hizmetleri